Zrozumieć uczucia innych: co to jest empatia?
Jeśli zrozumienie własnych uczuć i myśli jest czasami trudne, zrozumienie uczuć i myśli innych ludzi może wydawać się jeszcze bardziej skomplikowane. Dobra wiadomość jest taka, że człowiek ma do tego ważną ewolucyjną zdolność: empatię. Jednak słowo to często nie jest rozumiane, tak jak być powinno. Sprawdź, co to jest empatia.
Czym nie jest empatia?
Słowo empatia bardzo często jest wykorzystywane w kontekście solidarności i współczucia. Tymczasem bycie empatycznym wcale nie oznacza, że masz kogoś pocieszać, czy też poklepywać go po ramieniu. Nie musisz odczuwać litości ani wygłaszać pokrzepiającej mowy. Nie musisz też w pełni powielać jego zachowań, solidaryzować się z poglądami lub wygłaszać te same opinie. Empatia to coś więcej, na co w biegu życia ludzie nie zwracają dużej uwagi.
Co to jest empatia?
Z psychologicznego punktu widzenia empatia to zdolność odczuwania tego, co czuje druga osoba. Trzeba pomyśleć nad tym co by było, gdybyś znalazł się w tej samej sytuacji, której doświadczyła inna osoba. Jest to taka próba przeżycia w obiektywny i racjonalny sposób tego, co czuje ktoś inny, aby spróbować zrozumieć jego uczucia i emocje.
Inaczej, odpowiadając na pytanie: co to jest empatia?, można stwierdzić, że to umiejętność postawienia się w sytuacji drugiej osoby. Jej praktyka polega na identyfikacji i zrozumieniu na poziomie emocjonalnym tego, co czuje i czego doświadcza ktoś inny.
Jakie są rodzaje empatii?
Istnieją różne rodzaje empatii, które pozwalają zrozumieć innych i łączyć się z nimi na różne sposoby. Trzy główne typy to:
- empatia poznawcza: obejmuje zdolność rozumienia i rozpoznawania myśli, przekonań i poglądów innej osoby. Dzięki temu można przewidzieć, jak ktoś może się czuć lub zareagować w danej sytuacji i odpowiednio dostosować swoje zachowanie.
- empatia emocjonalna: odnosi się do zdolności dzielenia się uczuciami i emocjami drugiej osoby. Może to obejmować na przykład radość, smutek, złość lub strach. Wtedy można połączyć się z innymi na głębszym poziomie i skuteczniej ich wspierać.
- empatia współczująca: wiąże się z chęcią działania i pomocy drugiemu człowiekowi, który przeżywa trudną sytuację. Ten rodzaj empatii motywuje do zapewnienia wsparcia emocjonalnego, zaoferowania praktycznej pomocy lub podjęcia decyzji, które poprawią czyjeś życie.
Należy podkreślić, że różne rodzaje empatii nie wykluczają się wzajemnie i często nakładają się na siebie. Rozwijając i stosując je w życiu, można stworzyć silniejsze i bardziej znaczące relacje międzyludzkie.
Dlaczego empatia jest ważna?
Empatia zawsze była postrzegana jako ważna umiejętność społeczna. Jednak ostatnio jej potrzeba i przestrzeganie zyskały większą widoczność, szczególnie w miejscu pracy. Rozwijanie empatii jest niezwykle ważne w rozwoju osobistym i zawodowym. Otwiera na pozytywne i asertywne reagowanie na przeciwności losu.
Co więcej, umiejętność ta daje możliwość spojrzenia na różne sprawy z innych punktów widzenia. Tym samym pozwala poszerzyć wizję rzeczywistości i dostrzec nowe narzędzia rozwiązywania problemów.