Zespół napięcia przedmiesiączkowego – PMS – co to?
Średnio 3 na 4 kobiety doświadczają podczas cyklu niektórych objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Zmiany fizyczne i emocjonalne odczuwane w tym okresie są naturalne i mogą być różne u każdej osoby. Dlatego istotne jest zrozumienie, dlaczego kobiety mają PMS, co to jest i jakie daje objawy.
PMS – co to oznacza?
PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to stan, który pojawia się u kobiet przed miesiączką. Objawia się szeroką gamą oznak o różnym stopniu nasilenia. PMS dotyka od 75% do 80% kobiet w wieku rozrodczym (mniej więcej od 15 do 49 lat), przy czym różnice dotyczą ilości, czasu trwania i nasilenia objawów.
Ciężkie przypadki tego zespołu obejmują drastyczne zmiany nastroju, które wpływają (a nawet ograniczają) możliwości i wydajność zawodową, społeczną i rodzinną. Dlatego świadomość zrozumienia objawów PMS jest niezbędna, aby zapewnić sobie dobrą jakość życia.
Dlaczego kobiety mają napięcie przedmiesiączkowe?
Pierwotna przyczyna PMS nie jest jeszcze znana, ale odkryto już czynniki związane z napięciem przedmiesiączkowym. Najważniejsze z nich to:
- modyfikacja poziomu estrogenów i progesteronu w cyklu menstruacyjnym, co u niektórych kobiet bardziej uwrażliwia organizm;
- niskie stężenie serotoniny, czyli substancji regulującej nastrój (wyższy poziom serotoniny łagodzi objawy PMS);
- czynniki genetyczne predysponujące kobiety do wystąpienia PMS;
- niedobór wapnia i magnezu w organizmie.
PMS to prawdziwy syndrom, który może dotykać każdą osobę w różny sposób i z różną intensywnością. Oczywiście są kobiety, które nie odczuwają żadnych zmian podczas cyklu miesiączkowego i jest to również normalne.
Kiedy pojawia się PMS?
Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego występują zwykle na tydzień przed miesiączką. To wtedy następują największe zmiany hormonalne. Poziom tych hormonów, które były bardzo wysokie w pozostałych fazach cyklu, spada, a inne rosną. W ośrodkowym układzie nerwowym wielu kobiet występują zmienne reakcje na te wahania hormonalne, co jest charakterystyczne dla napięcia przedmiesiączkowego. Co ciekawe, PMS nie musi pojawiać się co miesiąc, ani u wszystkich kobiet. Jego nasilenie jest również niezwykle zmienne i raz daje o sobie znać intensywniej, a innym razem słabiej.
Objawy PMS – co to za zespół?
Główne objawy emocjonalne i behawioralne PMS to:
- zmiany nastroju i drażliwość lub złość;
- napięcie lub niepokój;
- płaczliwość;
- zmiany apetytu;
- problemy ze snem;
- trudności z koncentracją;
- zmiany w libido;
- wycofanie społeczne.
Fizycznymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego są:
- zmęczenie;
- bóle mięśni i stawów;
- obrzęki i uczucie przyrostu masy ciała spowodowane zatrzymaniem wody;
- bóle głowy;
- zaparcia lub biegunki;
- tkliwość lub ból piersi;
- pogorszenie stanu skóry i wypryski trądzikowe.
Objawy PMS znikają w ciągu kilku dni po ustaniu miesiączki. Hormony stabilizują się, a cykl przygotowuje się do rozpoczęcia od nowa. Wtedy nawet te kobiety, które borykają się z poważnym dyskomfortem spowodowanym napięciem przedmiesiączkowym, odczuwają ulgę.