SZAFA – na co zwrócić uwagę przygotowując projekt?

Projekt szafy - wymiary

SZAFA – na co zwrócić uwagę przygotowując projekt?

W ostatnim czasie staliśmy się o wiele mądrzejsi. Przebrnęliśmy przez zaprojektowanie i wybudowanie szafy (więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ). Założenie, które nam przyświecało to stworzenie projektu, który będzie pozwalał na wykorzystanie 100% przestrzeni w szafie. Zadanie okazało się trudne, jednak nie niemożliwe. Oczywiście, nie uniknęliśmy błędów i niespodzianek. Dzisiaj chcemy się podzielić doświadczeniem zdobytym podczas tworzenia projektu funkcjonalnego. Może je wykorzystasz?

Własnoręcznie zaprojektowana i wybudowana szafa to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Doszliśmy do tego jakiś czas temu, kiedy dostosowywaliśmy pod swoje potrzeby szafy wnękowe, w które podczas zakupu było wyposażone mieszkanie. Odpowiednio wykorzystana przestrzeń ma olbrzymie znaczenie dla komfortu życia, nie tylko w małym mieszkaniu. Nawet na większej powierzchni, odpowiednio zaprojektowana szafa ułatwia utrzymanie porządku i sprawia, że jest po prostu wygodniej.

Podczas projektowania szafy kieruj się kilkoma prostymi zasadami. To one pozwolą na to, żeby faktycznie w Twojej szafie zmieściło się wszystko, co chcesz w niej schować.

Zacznij od pracy koncepcyjnej. Kolejno opracuj poniższe punkty:

  1. Określ dokładnie, w jakim celu budujesz szafę. Przygotuj orientacyjną listę rzeczy, które chcesz w niej umieścić.
  2. Zastanów się, ile miejsca w szafie potrzebujesz na każdą z wymienionych na liście rzeczy (np. ubrania, deska do prasowania, odkurzacz, kosz na brudną bieliznę, biżuteria, inne).
  3. Planując miejsce na ubrania zastanów się, jaką część z nich chcesz umieścić na wieszakach, orientacyjnie przyjmij dwie lub trzy długości ubrań (np. bluzki, spodnie, sukienki / płaszcze) tak, aby boksy z drążkami miały odpowiednią wysokość.
  4. Przyjrzyj się swoim przyzwyczajeniom. Zastanów się, w jaki sposób składasz ubrania, które mają leżeć na półkach? Na tej podstawie zaplanuj szerokość półek na których będziesz je układać (na zbyt wąskiej półce będzie Ci niewygodnie, ale jeśli zaplanujesz za szeroką półkę – niepotrzebnie będziesz tracić przestrzeń w szafie). Zastanów się, na jaką wysokość chcesz układać poszczególne ubrania (pewnie półkę na swetry zaplanujesz wyższą niż tę na koszulki).
  5. Pomyśl, ile potrzebujesz szuflad. Czy tylko na bieliznę (jeśli tak, to ile?), czy może chcesz w nich również umieścić inne rzeczy.
  6. Wysuwane szuflady z organizerami. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, dostępne choćby w Ikei. Czy będziesz potrzebować tego typu rozwiązań? Jeśli tak, zastanów się ilu i jakich.
  7. Część półek musi być przymocowana na stałe do ścianek działowych (konfirmantami). Pomyśl, których półek NA PEWNO nie zechcesz w przyszłości przesunąć góra-dół. Pod pozostałe możesz zaplanować kilka wysokości, już na etapie budowy będzie trzeba wywiercić więcej otworków (rozwiązanie bardzo powszechne w meblach Ikei).Projekt szafy - wymiary

Gratuluję! Właśnie określiłaś / określiłeś swoje priorytety! Teraz przejdź do wykonania projektu technicznego. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Instagram
RSS