Miłość, Związki, Seks

Seks podczas okresu: przełamujemy kwestie tabu

Seks podczas okresu to temat, o którym nie dyskutuje się zbyt często, dlatego chcielibyśmy przełamać to tabu i odpowiedzieć na nurtujące Cię zapewne pytania: czy jest to bezpieczne? Jakie są szanse zajścia w ciążę podczas okresu? Poznajmy odpowiedzi na te pytania.

Czy można uprawiać seks, mając okres?

Oczywiście możesz uprawiać seks podczas miesiączki – zarówno z partnerem, jak i mając “chwilę prywatności” w samotności. W końcu krew menstruacyjna nie jest ani niehigieniczna, ani kolokwialnie mówiąc brudna – trzeba jednak stanowczo podkreślić, że spostrzeżenie to jest trafne wyłącznie wtedy, jeśli masz pewność, że nie posiadasz chorób zakaźnych, co wyjaśnimy w dalszej części wpisu.

Generalnie jednak, krwawienie nie jest powodem do wstydu, jest to naturalne i znak, że twoje ciało funkcjonuje zdrowo. Jeśli chodzi o uprawianie seksu podczas okresu, uważa się nawet, że orgazmy mogą złagodzić ból menstruacyjny, a także zapewnić dodatkowe nawilżenie podczas stosunku.

Ale nie ma nic złego w tym, jeśli po prostu nie chcesz lub nie czujesz się komfortowo uprawiając seks podczas miesiączki – lub jeśli Twój partner nie czuje się komfortowo. Ostatecznie decyzja o tym, czy uprawiać seks, czy nie, zawsze zależy od Ciebie i Twojego partnera.

Jak uprawiać seks podczas okresu?

Warto przede wszystkim zminimalizować plamienie i uniknąć konieczności prania pościeli w środku randki, dlatego warto położyć na łóżku ręcznik w ciemnym kolorze, lub inną szmatkę, co jest najbardziej niezawodną metodą w takich chwilach – zapewnia to warstwę izolującą między idealnie białą pościelą a potencjalnym przepływem krwi menstruacyjnej. Ponadto łatwiej jest wrzucić ręcznik prosto do pralki, zamiast zmieniać całą pościel.

Istnieją także pewne pozycje seksualne podczas okresu, które zmniejszają ilość wypływającej krwi, np. pozycja na pieska. Inną świetną opcją może być uprawianie seksu pod prysznicem – woda szybko zmyje krew i zapobiegnie poplamieniu.

Czy uprawianie seksu podczas okresu jest bezpieczne?

Generalnie uprawianie seksu podczas okresu nie jest mniej bezpieczne niż uprawianie seksu w dowolnym innym czasie, o ile podejmiesz pewnie środki ostrożności. Przede wszystkim pamiętaj, że wszelkiego typu wirusy, w tym wirus i inne choroby przenoszone drogą płciową (STD) są dużo łatwiej przenoszone drogą płciową. Więc zalecamy, aby mieć pewność, że podczas okresu uprawiasz seks ze zdrową osobą. Odradzamy stosunków z nieznanymi osobami podczas miesiączki. Dodatkowo, jeśli chcesz chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, powinnaś używać prezerwatywy, tak jak w każdym innym momencie cyklu.

Jakie są szanse na zajście w ciążę podczas okresu?

Statystycznie szanse na zajście w ciążę podczas okresu są niskie, ponieważ owulacja występuje 13-15 dni przed okresem, a plemniki mogą żyć w twoim ciele do 5 dni. Ale zdarzają się wyjątki i tylko dlatego, że krwawisz, nie oznacza, że nie możesz zostać mamą!  Jeśli więc nie chcesz zajść w ciążę, powinnaś stosować antykoncepcję, nawet jeśli uprawiasz seks podczas miesiączki.