Zwierzyniec w Puszczy Białowieskiej

Miejsce noclegu:
parking leśny w Zwierzyńcu, na granicy gmin Białowieża i Hajnówka

Opis:
Spory plac zapewniający komfort i poczucie prywatności wszystkim, których tutaj spotkaliśmy. Parking położony jest bezpośrednio przy trasie nr 689, o średnim natężeniu ruchu, odgrodzony od niej pasem drzew i krzewów. Wysokie drzewa przyjemnie zacieniają część placu, a panujący tutaj spokój zachęca do pozostania na dłużej. Wieczorem z minuty na minutę zmniejsza się również natężenie ruchu, co pozwala na spokojne spędzenie wieczoru na łonie natury.

Wybierając takie miejsce na nocleg należy pamiętać, że znajduje się ono w środku Puszczy Białowieskiej i można tutaj spotkać dziko żyjące zwierzęta. Tak było w naszym przypadku. Jeszcze przed zmierzchem odwiedził nas lis, a po chwili szop. Jeszcze ciekawiej było po zmroku. Parking stanowił bowiem (jak się okazało) trasę po której przemieszczają się zwierzęta. Co chwilę słyszeliśmy odgłosy dobiegające z lasu bądź skraju placu. Szop przeparadował kilkukrotnie obok, mijając nas niewielkim łukiem.

Ogromnym minusem tego miejsca jest brak jakichkolwiek śmietników. Postanowiliśmy, że zgłosimy takie zapotrzebowanie do gminy Hajnówka. Mamy nadzieję, ze jak wrócimy tu za jakiś czas to problem ten będzie już rozwiązany.

I jeszcze kilka słów o Białowieży. Brak tutaj supermarketów, prężnie jednak działają małe lokalne sklepy. Najbliższy większy sklep, w tym przypadku Biedronka, znajduje się na wjeździe do Hajnówki. W Białowieży można spotkać wielu turystów, jednak wystarczy odjechać kilka kilometrów, żeby spędzić czas wyłącznie w otoczeniu przyrody.

Sanitariaty:
brak

Prąd:
brak

Kuchnia polowa:
brak

Bezpieczeństwo:
W środku nocy odwiedzili nas tubylcy. Zaczęli robić hałas. Usłyszeliśmy, ze ktoś wynosi węgiel z grilla, kratkę i nasz śmietnik. Dobrze, ze wszystkie pozostałe rzeczy schowaliśmy do samochodu.

Naszym gościem nocnym okazał się wspomniany wyżej, piękny szop. Nie wystraszył się nawet jak wyszliśmy z samochodu i oświetlaliśmy plac. Po prostu, siedział 10 m od nas i się przyglądał. W związku z tym, jeżeli ktoś chciałby wybrać się do Puszczy Białowieskiej pod namiot, sugerujemy żeby zatrzymywał się wyłącznie na polach namiotowych.

Atrakcje w pobliżu:

  • Rezerwat żubra
  • Green Velo (z miejscami postojowymi dla rowerzystów)
  • Inne szlaki rowerowe
  • Ścieżki Nordic Walking
  • Ścieżka edukacyjna ptaków drapieżnych
  • Ścieżka pod dębami
  • Ścieżka edukacyjna Żebro Żubra
  • Park w Białowieży
  • Kolejka wąskotorowa

Podsumowanie:
Puszcza Białowieska to miejsce idealne dla osób poszukujących odpoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku miasta. Wiąże się to jednak z tym, że infrastruktura na szlakach jest słabo rozwinięta,brakuje sklepów i ujęć wody pitnej. Wybierając się na szlak należy zaopatrzyć się w wodę i jedzenie.

Pobliskie szlaki są całkiem dobrze przygotowane, zarówno dla rowerzystów, jak i dla pieszych. Turyści najchętniej wybierają ścieżkę Green Velo, w związku z czym na pozostałych szlakach można spotkać ich sporadycznie.

Termin pobytu: sierpień 2016

Instagram
RSS