KobietaKobiece tematy

Okres a płodność – czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Być może znasz pogląd, że podczas okresu nie można zajść w ciążę. Jednak nie jest on do końca prawdą. Chociaż jest mało prawdopodobne, że zajdziesz w ciążę w okolicach miesiączki lub w jej trakcie, nadal istnieje niewielka szansa na zapłodnienie w tym czasie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy podczas okresu można zajść w ciążę i jak długość cyklu menstruacyjnego wpływa na płodność.

Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę podczas okresu?

Szanse na zajście w ciążę, jeśli uprawiasz seks w trakcie okresu, są w rzeczywistości bardzo niskie. Jednak to nie oznacza, że zerowe. Może dojść do zapłodnienia, zwłaszcza na skutek nieprawidłowości w cyklu.

U większości kobiet cykl menstruacyjny trwa od 28 do 32 dni. Największa płodność jest w okresie owulacji. Chociaż komórka jajowa żyje tylko od 12 do 24 godzin po uwolnieniu, można zajść w ciążę nawet jeśli seks odbył się kilka dni przed owulacją. To dlatego, że plemniki mogą przetrwać w organizmie do pięciu dni.

Kiedy kobieta w pewnym momencie swojego płodnego życia ma krótszy cykl menstruacyjny, od 21 do 24 dni, oznacza to, że owulacja nastąpi wcześniej. Wtedy też niemożliwe staje się możliwe. Na pytanie, czy podczas okresu można zajść w ciążę, odpowiedź brzmi: rzadko, ale takie przypadki się zdarzają.

Co wpływa na możliwość zajścia w ciążę w czasie miesiączki?

Jak już wspomniano, możliwość zajścia w ciążę w czasie okresu pojawia się, gdy cykle miesiączkowe są krótkie, a owulacja następuje wcześniej, niż oczekiwano. Istnieje kilka czynników, które mogą mieć na to wpływ.

Są to m.in.

  • nerwy i niepokój: mogą powodować przyspieszenie cyklu miesiączkowego;
  • zmiany wagi: kiedy kobieta przybiera lub traci na wadze w określonym czasie, może to prowadzić do nieregularnych okresów;
  • dużo ćwiczeń: intensywna aktywność fizyczna uprawiana przez dłuższy czas może powodować zmianę cyklu, wydłużając go lub skracając;
  • niektóre choroby, takie jak cukrzyca lub chora tarczyca, mogą powodować nieregularny cykl menstruacyjny, co może prowadzić do nieoczekiwanych, a nawet zagrożonych ciąż;
  • przyjmowanie leków: na przykład leki psychotropowe i sterydy mogą wpływać na regularność miesiączki, prowadząc do jej skrócenia.

Czy można zajść w ciążę tuż przed okresem lub po nim?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jeśli stosunek płciowy odbył się na dwa lub trzy dni przed miesiączką, jest niezwykle niskie. Ponieważ komórka jajowa żyje przez około 12 do 24 godzin po uwolnieniu, oznacza to, że okno płodności zamyka się wkrótce po owulacji.

Mało prawdopodobne jest także zajście w ciążę kilka dni po zakończeniu okresu. Jednak, gdy miesiączka mija, organizm przechodzi do następnego okna płodności. To znaczy, że twoje szanse na zajście w ciążę rosną wraz ze zbliżaniem się owulacji.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę przy seksie bez zabezpieczenia?

Czy są więc szanse na zajście w ciążę podczas okresu? Tak, tym bardziej gdy uprawiasz seks bez zabezpieczenia.

Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, pamiętaj, że nie ma dobrego momentu na współżycie bez antykoncepcji. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o dostępnych środkach antykoncepcyjnych, aby dowiedzieć się, który z nich jest dla ciebie odpowiedni.