Krótka czy długa miesiączka? Ile trwa okres u 40-latki?
Miesiączka nazywana także okresem jest wynikiem złuszczania się wnętrza macicy. Wraz ze spadkiem poziomu hormonów (zwłaszcza progesteronu) pod koniec poprzedniego cyklu miesiączkowego zmniejsza się pobudzenie wewnętrznej warstwy macicy (endometrium). To ono częściowo rozpada się, wychodząc przez szyjkę macicy i pochwę, powodując krwawienie. Ile trwa okres u 40-latki? Czy krótkie miesiączki to oznaki menopauzy? Sprawdź.
Ile dni ma cykl menstruacyjny?
Cykle zdrowych dorosłych kobiet trwają od 21 do 35 dni, przy czym średnia wynosi 28 dni. Kobiety w wieku 25-35 lat są bliżej przedziału 28-35 dni. U młodszych może trwać od 21 do 45 dni.
Regularne cykle mają różnicę mniejszą niż 7-9 dni od cyklu do cyklu. Innymi słowy, różnica pomiędzy najkrótszym i najdłuższym cyklem jest mniejsza niż około 7 dni.
Ile dni trwa miesiączka?
U zdrowej kobiety, która ma cykle spontaniczne (bez leków i tabletek), okres trwa zwykle krócej niż 8 dni. W tym zakresie mogą wystąpić duże różnice między kobietami, ale zazwyczaj jest to przedział kilku dni.
Ile trwa okres u 40-latki?
Bardzo często kobiety, które przekroczyły 40. rok życia, zastanawiają się, jak długo będą jeszcze miesiączkować. Czasami ich niepokój budzą okresy trwające dłużej niż tydzień lub odmiennie – bardzo krótkie (np. dwudniowe). Zatem ile trwa okres u 40-latki?
U zdrowej kobiety cykl menstruacyjny będzie trwał około 28 dni. Dużych zmienności nie widać też w czasie trwania miesiączki. Kobiety w wieku 40 lat zwykle mają okres utrzymujący się od 5 do 8 dni. Wszelkie odstępstwa od tych norm powinny być powodem do zastanowienia się nad swoim zdrowiem i skorzystania z wizyty u ginekologa. Może się zdarzyć, że zbyt długi lub za krótki okres wynika z choroby, zaburzeń hormonalnych lub jest preludium do menopauzy.
Czy brak okresu u 40-latki to menopauza?
Menopauzę definiuje się jako trwałe ustanie miesiączki, bez jakiejkolwiek innej przyczyny patologicznej lub fizjologicznej. Diagnozuje się ją 12 miesięcy po ostatniej miesiączce. Średni wiek kobiet, które mają menopauzę, wynosi około 51 lat. Zwykle zmiany te zachodzą pomiędzy 43. a 57. rokiem życia.
Ustanie miesiączki przed 40. rokiem życia, zasługuje na ocenę i badania. W tym przedziale wiekowym definiuje się ją jako pierwotną niewydolność jajników. Do jej przyczyn zaliczany jest zespół przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz wady gruczołów płciowych.
Kiedy krótki okres u 40-latki to menopauza?
40-latka może doświadczać zmian sugerujących, że wkracza w okres okołomenopauzalny. Dlatego może mieć różne zaburzenia miesiączkowania. Ten okres przejściowy trwa nawet do 5 lat lub dłużej i jest bardzo zmienny. Obserwowane w tym czasie zmiany obejmują nieregularność długości cykli. Zauważalne są też wydłużające się odstępy między miesiączkami, a także brak miesiączki. Następuje też ustanie owulacji.
Wszelkie zmiany w miesiączkowaniu u 40-latki powinny być skonsultowane z ginekologiem. Tylko specjalista na podstawie wywiadu i badań będzie w stanie ocenić, czy w organizmie zachodzą niepokojące zmiany.