Krew z nosa u dzieci – o czym świadczy i co zrobić?
Krew z nosa u dzieci powinna wzbudzić niepokój, bo świadczy o jakichś nieprawidłowościach. Może wynikach z tego, że podopieczny uderzył się i doszło do uszkodzenia mechanicznego. Wyciek krwi z nosa ma też wiele innych przyczyn, dlatego ważne jest znalezienie źródła problemu. Oczywiście nie należy panikować, bo krwawienie z nosa najczęściej nie wymaga pilnej interwencji lekarza. Warto dowiedzieć się, jak postępować, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Jest ona stresująca zarówno dla dziecka, jak i rodzica.
Co oznacza krew z nosa u dzieci?
Zdarza się, że nastąpi wyciek krwi z nosa u dzieci, co ma najczęściej miejsce w okresie jesienno0zimowym. Jest to czas obniżonej odporności i zwiększonej zachorowalności na różnego typu infekcje. Warunki atmosferyczne również sprzyjają krwawieniom z nosa, przede wszystkim ujemne temperatury, mała wilgotność powietrza. O krwi w nosie dziecka można mówić także w okresie intensywnego pylenia roślin, szczególnie jeśli ktoś ma nadwrażliwy organizm i uczulenie. U maluszków nierzadko za krwawienie z nosa odpowiadają uszkodzenia mechaniczne, do których dochodzi w błonach śluzowych.
Przyczyną może być nawet niepozorne dłubanie w nosie, zbyt mocne wydmuchiwanie go. Przy urazie nosa także dochodzi do wycieku krwi, przykładowo przy złamaniu kości lub przegrody nosowej. Kolejnym powodem krwawienia z nosa jest wystąpienie stanu zapalnego błony śluzowej. Jeśli zostanie ona przesuszona, to także pojawi się krew. Ma to miejsce najczęściej przy używaniu przez dłuższy czas środków, które obkurczają naczynia. Jeżeli w przewodach nosowych znajdzie się ciało obce, to towarzyszy temu zwykle wyciek krwi.
Z czego może wynikać obecność krwi w nosie dziecka?
Zdarza się także, że za krwawienie z nosa odpowiadają zmiany nowotworowe. Jest to jednak stosunkowo rzadka przyczyna, to samo dotyczy urazów twarzoczaszki. Warto też wiedzieć, że krew z nosa u dziecka może wynikać z niedoborów żywieniowych, przede wszystkim z deficytów witaminy C i K. Są także pewne schorzenia, które objawiają się krwawieniami. Ma to miejsce przykładowo przy skazach krwotocznych, białaczce. Krew z nosa pojawia się przy zaburzeniach krzepnięcia krwi, krwawieniach po przyjęciu niektórych leków.
Jeśli dziecko ma infekcję, której towarzyszy katar, kaszel lub zapalenie zatok, to bardzo często występuje także krwawienia z nosa. Dochodzi do obrzęku i przekrwienia błon śluzowych, a obecne w nich naczynia stają się podatne na pękanie. Skutkiem tego jest zabarwienie krwią wydzieliny nosowej. Jeśli dziecko boryka się przykładowo z krztuścem, to krew z nosa może zacząć wyciekać nawet przy ciężkim napadzie kaszlu.
Co robić, gdy wystąpi wyciek krwi z nosa?
Jeśli zacznie wyciekać krew z nosa u dzieci, to należy jak najszybciej wyeliminować powstały problem. Zaleca się posadzić dziecko i skierować jego głowę w dół, dzięki czemu krew nie będzie spływać po gardle. Jeżeli już dostanie się do przełyku, to maluszek powinien ją wypluć. Krew obecna w gardle może przyczynić się do zakrztuszenia lub wywołać wymioty, dlatego należy temu przeciwdziałać. Kolejnym krokiem jest uciskanie skrzydełek nosa przez kilka minut, aż krwawienie ustanie.
Istotne będzie także to, aby dziecko nie oddychało przez nos, Powinno robić to przez usta. Godne polecenie jest położenie na jego czoło i w okolicy karku zimnego kompresu. Jeśli krew nie będzie już wyciekać z nosa, to można przystąpić do umycia powstałych zabrudzeń. Oczywiście trzeba robić to bardzo delikatnie. Istotne jest również, aby pociecha nie dotykała przez parę godzin nosa.