Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kochani, ten post zaczął powstawać prawie trzy miesiące temu. Bardzo chciałam opowiedzieć o wakacjach, zarekomendować kilka miejsc, które udało nam się odwiedzić i które – w naszej opinii – są warte polecenia. Okazało się jednak, że napisanie artykułu na temat samego Złotego Stoku (nie wspominając nawet o San Marino i Włoszech), jest o wiele trudniejsze niż byłoby jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

Tak… Zuzia zaczęła chodzić / biegać / wspinać się / wymagać 200% uwagi (w miejsce ukośnika możesz wpisać „i”, przypadkiem nic nie skreślaj). Poza tym, odkryłam i coraz bardziej rozwijam pasję jaką jest szycie (zapraszam na www.zabawkigabi.pl, gdzie zapoznasz się z moimi projektami).

Od razu odpowiem na pytanie, które już otrzymałam od wielu osób – NIE, nie zarzucam pisania i Życia na Luzie. Ono nadal jest, a my cały czas zbieramy materiały na kolejne artykuły. A teraz, wróćmy do sedna.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to miejsce, które odwiedziliśmy wracając z wakacji we Włoszech (na ten temat jeszcze Ci opowiemy w kolejnych wpisach). Planowaliśmy spędzić tu kilka godzin i wieczorem pojechać dalej, do Lublina. Koło południa doszliśmy jednak do wniosku, że taki plan nie należy do tych doskonałych. Dlatego zostaliśmy dzień dłużej. 🙂

Dojeżdżając do kompleksu (bo chyba to jest najtrafniejsze określenie) od razu wiedzieliśmy, że spędzimy w nim kilka długich i niezapomnianych godzin. Miałam tylko nadzieję, że ten pomysł przypadnie do gustu również Zuzi, która chwilę wcześniej skończyła rok.

Atrakcje, które przykuły naszą uwagę już na wjeździe, to:

  • kopalnia, przy czym ze względu na wiek Zuzi w naszym zasięgu był jedynie Podziemny Szlak Turystyczny (musieliśmy zrezygnować z podziemnego spływu)
  • Średniowieczna Osada Górnicza
  • Sztolnia Ochrowa

Dzisiaj skupię się na kopalni, do której wybraliśmy się w pierwszej kolejności. Podziemny Szlak Turystyczny to ok. 1,5 godzinna wycieczka, w towarzystwie przewodnika. Sposób oprowadzania bardzo nam się spodobał. Również przygotowane atrakcje takie jak makieta dawnej kopalni,

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

spotkanie z chemikiem opowiadającym o eliksirze długowieczności,

Kopalnia Złota w Złotym Stoku zwiedzanie skarbca,

czy zjazd po ośmiometrowej zjeżdżalni zapadły nam w pamięć. A, no i oczywiście podziemny wodospad po zwiedzeniu którego, z kopalni wyjechaliśmy Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Jedną z ciekawostek kopalni, o której nie sposób byłoby nie wspomnieć, jest Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku Kopalnia Złota w Złotym Stoku Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Po wycieczce Podziemnym Szlakiem Turystycznym, zachęceni rekomendacjami na temat umiejętności kucharza, wybraliśmy się na obiad do restauracji zlokalizowanej na terenie obiektu. Faktycznie, szczerze POLECAMY, było pysznie. <3

Już wkrótce (mam nadzieję) opowiem o Średniowiecznej Osadzie Górniczej, która wywarła na nas równie duże wrażenie.

Instagram
RSS