Kobiece tematyKobietaPorady

Jak włożyć tampon? Instrukcja krok po kroku

Miesiączka bywa uciążliwa. W zależności od wieku, aktywności fizycznej, budowy ciała i ogólnego stanu zdrowia, krwawienie menstruacyjne może wystąpić w niewielkiej ilości, lub być na tyle obfite, że trudno dopasować wygodne i chłonne środki higieniczne. Mając na względzie wygodę i komfort podczas menstruacji, wiele kobiet sięga po bezpieczne oraz skuteczne rozwiązanie, które nie utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, a nawet ćwiczeń fizycznych. Są to oczywiście tampony! 

Tampony i ich rodzaje

Tampon jest środkiem higienicznym, do którego przekonało się wiele kobiet. Składa się ze zbitego materiału, najczęściej jest to wata, choć równie popularna przy produkcji tamponów jest bawełna czy celuloza, oraz dość długiego sznurka, umożliwiającego swobodne wyciągnięcie zużytego tamponu. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania, tampony różnią się od siebie wielkością, a co za tym idzie chłonnością. Mogą być to tak zwane tampony mini, normalne lub max, przeznaczone dla kobiet z bardzo obfitym krwawieniem. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj tamponu decyduje się kobieta, może mieć ona pewność, że produkt jest wykonany z najwyższej jakości materiałów, jest solidny i zapakowany w taki sposób, by nie miał on kontaktu z bakteriami. Jest to zatem bardzo bezpieczne i wygodne rozwiązanie.

Technika ma znaczenie. Jak aplikować tampon?

Młode dziewczyny lub kobiety, które zdecydowały się sięgnąć po tampon po raz pierwszy, mogą mieć obawy odnośnie ich aplikacji. Wiele z nich zastanawia się, czy ich używanie jest bezpieczne. Umiejętna aplikacja nie doprowadzi do podrażnień lub stanów zapalnych pochwy. Warto jednak nauczyć się prostej techniki, jak włożyć tampon podczas menstruacji.

Przed przystąpieniem do aplikacji tamponu należy dokładnie usunąć z jego powierzchni zabezpieczającą folię. po przygotowaniu produktu do aplikacji, pozostaje już tylko umieszczenie go w pochwie. Jak zrobić to prawidłowo? Wszystko zależy od rodzaju tamponu. Najpopularniejszym rodzajem środka higienicznego jest sam tampon. Aby go umieścić w pochwie, wystarczy pociągnąć delikatnie za przymocowany do produktu sznureczek upewniając się, że nie jest on uszkodzony. Następnie należy delikatnie rozsunąć nogi, jedną ręką rozsunąć wargi sromowe, natomiast drugą aplikować tampon po skosie, aż do całkowitego umieszczenia produktu w pochwie. Na rynku dostępne są również tampony, które posiadają specjalne aplikatory. Jest to pewnego rodzaju plastikowa strzykawka, która po naciśnięciu, aplikuje tampon w pochwie. W tym przypadku należy zachować szczególną uwagę, gdyż może mieć to wpływ na zdrowie. Tampon jest aplikowany z dość dużą siłą, dlatego przed naciśnięciem należy upewnić się, że został on umieszczony pod odpowiednim kątem.

O czym pamiętać podczas aplikacji tamponu?

Skoro jest już jasne, jak włożyć tampon, nadszedł czas na to, aby podkreślić bardzo ważne szczegóły podczas korzystania z tego środka higienicznego. Przed aplikacją należy starannie umyć ręce, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji dróg rodnych. Następnie wystarczy zdjąć folię zabezpieczającą, sprawdzić czy na tamponie i sznureczku do niego przymocowanym, nie znajdują się żadne mechaniczne uszkodzenia, po czym można przejść do aplikacji.

Nie należy przetrzymywać tamponu w pochwie powyżej 4 godzin. W tym czasie, zebrana na tamponie krew, może spowodować powstanie infekcji. Jeśli zostanie zachowana odpowiednia higiena osobista, oraz kobieta będzie się trzymać instrukcji jak włożyć tampon, nic jej nie grozi. Jest to komfortowe i bezpieczne rozwiązanie dla osoby w każdym wieku.