PoradyCiekawostki

Jak przeliczyć gramy na mililitry? Jeden niezawodny sposób!

Przeliczanie jednostek wydaje się z pozoru łatwym zadaniem. Dla używanych jednostek z układu SI wystarczy wartość pomnożyć lub podzielić przez wielokrotność 10. Zasada ta jednak tyczy się tylko jednostek opisujących tę samą wielkość. Jak natomiast można zamienić wagę na objętość? Okazuje się, że przeliczanie gramów na mililitry nie musi być takie trudne. Szczególnie w kuchennej praktyce. Sprawdź, jak powinno się to prawidłowo robić! Wskażemy także proste ułatwienie dla osób lubiących przygotowywać posiłki w swojej kuchni.

Jak przeliczyć gramy na mililitry? Użyj wzorów fizycznych!

Zamieniając jedną wielkość fizyczną na inną, w tym przypadku wagę na objętość, konieczne jest posiadanie dodatkowych informacji o właściwościach fizykochemicznych mierzonego przedmiotu. Łatwo to sobie wyobrazić. Wyobraź sobie, że do jednego kartonu wkładasz kilogram ciężkich kamieni, a do drugiego również kilogram lekkiego puchu. Z pewnością pierwszy pojemnik pozostanie niemal pusty, gdy w drugim ciężko będzie pomieścić taką ilość piór.

Jak zatem przeliczyć ciężar na objętość? Czy da się zamienić gramy na mililitry? Nie jest to wcale tak trudne, wystarczy skorzystać z jednego wzoru fizycznego:

m = ρ * V

gdzie:

  • m to masa przedmiotu lub cieczy, podawana w gramach.
  • ρ oznacza gęstość substancji. Ta podawana jest na przykład w [g/ml]
  • V natomiast jest objętością cieczy.

Powyższy wzór przyda się w przypadku przeliczania z ml na g. Jednak wystarczy nieco arytmetyki, by uzyskać zwór do odwrotnych obliczeń.

V = m / ρ

Metoda ta jest bardzo dokładna i pozwala na dokładne wyliczenie poszukiwanej wartości. Wymaga jednak posiadania dodatkowych informacji o gęstości.

Przeliczanie z g na ml: skąd wziąć wartość gęstości?

Skąd wziąć brakującą wartość do wyżej wymienionych wzorów? W opisie wielu substancji znaleźć można takie informacje. Przykładem może być olej arganowy – na opakowaniu znajduje się informacja o postaci płynu o treści “olej o gęstości 0,8 g/ml”. Taka informacja pozwoli błyskawicznie przeliczyć wagę takiego oleju na jego objętość.

W kuchni znaleźć można także wiele popularnych substancji. Do wielu potraw należy dodać na przykład wodę. Informacje o takich płynach łatwo można znaleźć w internecie. Wystarczy chwila, by ustalić, że w przypadku zwykłej wody mamy:

ρ = 0,997 g/ml = 997 kg/m3

Dla innych substancji można także użyć dostępnych w internecie kalkulatorów on-line. Posiadają one bazę najczęściej stosowanych w kuchni płynów, więc wystarczy podać jedną z zadanych wartości (gramy lub mililitry), a na ekranie pokaże się druga z wartości.

Przeliczanie g na ml w kuchennej praktyce

W poprzednim akapicie zapisaliśmy, że w przypadku wody ρ = 0,997 g/ml. Przy gotowaniu trudno odmierzyć daną substancję do tysięcznych części po przecinku, więc do praktycznych zastosowań można przyjąć bezpiecznie, że ρ = 1 g/ml. Taka wartość gęstości w znaczący sposób upraszcza nam wcześniejsze wzory, które przyjmą teraz postać:

m [g] = V [ml] (dla wody)

Ten sam sposób można traktować także do innych składników, które składają się głównie z wody (np. bulion) lub mają bardzo podobny charakter (jak mleko, dla którego ρ = 1,030). Tak niewielkie uproszczenie znacząco ułatwia przeliczenie składników z ulubionego przepisu, bez potrzeby sięgania do internetu lub wczytywania się w opisy na opakowaniach.

Uproszczenie to nie sprawdzi się jednak w przypadku olejów, których gęstość bywa często znacznie mniejsza. W tym przypadku błąd przy przeliczeniu 1 g = 1 ml może wynosić nawet 20%. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy można stosować tego typu uproszczony przelicznik i z czego on wynika.