CiążaDzieckoPoradyRodzina

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Mamy kilka porad!

Ciąża to dla niektórych nie jest wcale taka łatwa sprawa, jak mogłoby się wydawać. Wynika to przede wszystkim z tego, że to coś nowego, co wiąże się ze strachem. Szczególnie jest on spotęgowany przez osoby młode, które dopiero co weszły w dorosłe życie albo co gorsza, nie planowały potomstwa. O tym, jak powiedzieć rodzicom o ciąży w prosty i przystępny sposób, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Przede wszystkim nie bądźcie nerwowi

Wydanie na świat potomstwa i wychowanie go to ogromna odpowiedzialność. Nie ma co się więc dziwić, że pojawiają się racjonalne pytania o to, jak będzie wyglądać przyszłość takiej pary, która za chwilę będzie musiała być gotowa na przystosowanie własnego życia do realiów świeżo narodzonego dziecka. Najgorsze co można zrobić, to być przed rodzicami nerwowymi. Osoby starsze z pewnością będą was uspokajać i robić wszystko, żeby kobieta i mężczyzna zaakceptowali rzeczywistość i nie wzbraniali się przed trudami wychowania.

Nerwy są najgorszym doradcą, więc podejmowanie drastycznych kroków w nerwach na pewno nie pozwoli rodzicom “przetrawić” całego przekazu. Zapewne oni będą szczęśliwi, bo kto nie chciałby zostać dziadkiem czy babcią? To dla nich też na pewno nowe obowiązki, które sprawią, że ich świat nagle się zmieni. Nie ma co się tego obawiać, bo to będzie “słodki krzyż”, z którym nigdy nie zostaniecie sami. Oczywiście, najtrudniejsze w tym wszystkim jest powiedzenie “mamo, tato, jestem w ciąży”, ale o wiele lepiej to wygląda, gdy jesteście w związku małżeńskim i owoc waszej miłości jest efektem starania się o maleństwo.

Nie bójcie się poprosić o pomoc

Ciąża to okres, w którym kobieta nie czuje się najlepiej. Bardzo ważna jest tutaj rola partnera, który powinien jak najbardziej odciążać kobietę w obowiązkach, aby mogła w pełni skupić się na odpoczynku. Rodzice na pewno chętnie odciążą was w najbardziej potrzebnych obowiązkach, bo sami to przeżyli i dobrze wiedzą, że każda para rąk do pomocy jest jak najbardziej potrzebna.

Pomoc rodziców może mieć różny wymiar. Może być to pomoc w gotowaniu, sprzątaniu, pomocy w opiece nad pozostałymi czynnościami w mieszkaniu, ale też nad samą kobietą w ciąży. Trzeba pamiętać, że mama czy tata też przez to przechodzili i wiedzą, że każdy poświęcony czas jest na wagę złota. Nawet sama obecność rodziców na co dzień będzie dla kobiety przyjemnością. Pamiętajmy, że spora część kobiet w okresie ciąży przechodzi na L4 i bywa tak, że zostaje w domu sama, więc pomoc rodziców może być tutaj bardzo potrzebna. Nie można zapomnieć o pomocy materialnej, która jest istotna.

Ciąża to 9 miesięcy, więc ten czas jest doskonały na to, by przygotować się na narodziny. Będzie to wymagać pieniędzy, które przeznaczycie na zakup najbardziej potrzebnych artykułów jak nosidełko, łóżeczko czy wózek. Bywa też tak, że wymaga to całej aranżacji pokoju dla dzieciątka, więc wszystko zaczyna i kończy się na zgromadzeniu odpowiednich środków, które pomogą w pierwszych latach życia młodego człowieka.

Prezent wyraża więcej niż 1000 słów

Bardzo dobrym sposobem na powiedzenie rodzicom o ciąży będzie drobny podarunek. Przeważnie są to małe buciki, które są bardziej wymowne niż potok słów. Nie trzeba zatem wcześniej denerwować się tym, co powiemy rodzicom o ciąży i przede wszystkim jak powiedzieć rodzicom o ciąży, tylko pokazać taką małą rzecz.

Tutaj jest ogromne pole do kreatywności, bo mogą być to inne przedmioty. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważne jest to, aby nie przygotowywać sobie wielkich przemów, bo za wszystko będzie odpowiedzialny ten mały przedmiot, który wyrazi, że kobieta jest w stanie błogosławionym. Polecamy to rozwiązanie tym, którzy boją się mówić o trudnych sprawach, a ta obiektywnie mówiąc, do łatwych nie należy.