PoradyCiekawostki

Ile żyją plemniki w jądrach, poza ciałem, w ciele kobiety i zamrożone?

Czy to prawda, że plemniki potrafią przetrwać do pięciu dni w ciele kobiety? Jak długo plemniki żyją poza ciałem? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego, ile żyją plemniki.

Na początek, jak długo trwa formowanie się nowych plemników?

Dojrzewanie komórki rozrodczej do plemnika zdolnego do zapłodnienia kobiety trwa około 2,5 miesiąca. Choć może się to wydawać długim czasem, mężczyźni produkują miliony plemników każdego dnia, tak więc zdrowy mężczyzna zawsze będzie miał plemniki w nasieniu i nie zabraknie mu ich, nawet w przypadku wytrysku kilka razy dziennie.

Skutkiem tego jest fakt, że mężczyzna może zapłodnić kobietą w dowolnym momencie (o ile znajduje się cyklu miesiączkowym). Niemniej jednak wraz z wiekiem faceta liczba i jakość plemników zmniejsza się – mogą się one nawet stać zmutowane.

Jak długo żyją plemniki?

Na to, ile żyją plemniki wpływają warunki środowiskowe, w jakich się one znajdują. Z jednej strony, jeśli warunki są dla nich niekorzystne plemniki, umrą w ciągu zaledwie kilku minut, ale jeśli warunki środowiskowe są dla nich doskonałe, będą żyć latami. Poniżej opisujemy różne sytuacje, które wpływają na długość ich życia.

Jak długo plemniki żyją w jądrach?

Jak wspomnieliśmy, formowanie plemników trwa 2,5 miesiąca. Po zakończeniu tego procesu pozostają one w jądrach przez kilka tygodni. Jeśli nie zostaną wytryśnięte, obumierają i są wchłaniane przez organizm.

Jak długo plemniki żyją poza ciałem?

Poza ciałem mężczyzny plemniki umrą w ciągu kilku minut, ponieważ potrzebują one wilgoci i ciepła, aby przetrwać, więc gdy zostaną wystawione na działanie powietrza i płyn nasienny zacznie wysychać, plemniki szybko umierają – jest to kwestia kilku minut.

Ile żyją plemniki w ciele kobiety?

Plemniki przeważnie przeżywają do pięciu dni w śluzie szyjkowym kobiety, który stanowi dla nich dobre warunki (jest zarówno wilgotni i ciepło)

Śluz szyjkowy wytwarzany w czasie owulacji u kobiet ma za zadanie chronić plemniki i utrzymywać je przy życiu, a także ułatwia im dotarcie do komórki jajowej. Oczywiście, aby doszło do ciąży, plemniki muszą trafić do komórki jajowej w okresie płodnym kobiety, czyli w dniu owulacji.

Ponieważ, jak wspomnieliśmy, plemniki są w stanie przetrwać do pięciu dni w ciele kobiet, okres obejmujący pięć dni przed owulacją i dzień owulacji nazywane są “oknem płodnym kobiety”.

Czy plemniki mogą przetrwać w wodzie?

Woda zapewnia wilgoć, którą potrzebują plemniki, więc możesz się zastanawiać, czy plemniki są w stanie w niej przetrwać? Okazuje się, że nawet jeśli temperatura wody byłaby zbliżona do temperatury ciała, powoduje ona rozproszenie plemników i oddziela je od płynów ochronnych w nasieniu.

W rezultacie jest bardzo mało prawdopodobne, aby kobieta zaszła w ciążę z powodu plemników znajdujących się w wodzie. Ponadto mydło lub substancje, takie jak chlor skutecznie zabijają plemniki.

Jak długo żyją plemniki po zamrożeniu?

Plemniki zamrożone w ciekłym azocie (w temperaturze -196°C) są w stanie przetrwać dziesiątki lat. Tak naprawdę szacuje się, że w banku spermy mogą one przetrwać w nieskończoność. Większość banków spermy ustala standardowy czas przechowywania, na przykład wynoszący 10 lat. Jednak ten limit czasowy wynikaj bardziej z przyczyn prawnych niż z powodu tego, że zamrożone plemniki giną.

Podsumowanie

Chociaż produkcja nowych plemników trwa miesiącami, jest to nieustanny proces. Plemniki są zdolne przetrwać kilka minut wystawione na działanie powietrza, do 5 dni w ciele kobiet, do kilka tygodni w jądrach mężczyzny, aż po dziesiątki lat w stanie zamrożonym.