Odchudzanie, DietaKobietaKuchnia, Kulinaria

Dieta jajeczna: czy rzeczywiście jest tak skuteczna?

Jednym z rodzajów diet zdobywających sobie w ostatnim czasie coraz większą popularność jest dieta jajeczna. Jest to, jak nietrudno się domyślić, dieta, która na piedestale stawia jajka – stanowią one zdecydowanie największą część jadłospisu, choć dopuszczalne są także inne kategorie produktów, w niewielkich jednak ilościach. Na czym jednak polega i jakie są jej efekty? Tego między innymi dowiesz się z niniejszego wpisu.

Zasady i założenia diety jajecznej

Istnieje kilka wariantów diety jajecznej, niemniej jednak najskuteczniejsza jeśli chodzi o redukcję masy ciała okazuje się ona w przypadku zastosowania pełnego, 14-dniowego cyklu. W przypadku tejże diety wszystkie posiłki przygotowuje się i spożywa z wykorzystaniem gotowanych na twardo jajek. Pamiętaj jednak, że aby nie utracić korzystnych wartości odżywczych jaj, nie powinieneś gotować ich dłużej niż dziesięć minut. Zazwyczaj zaleca się spożywanie maksymalnie sześciu jaj dziennie – i muszą one stanowić podstawę przygotowywanych posiłków. Podczas śniadania, obiadu i kolacji zaleca się spożywóreać po dwa jajka.

Dopuszczalne jest stosowanie pewnych dodatków. W przypadku śniadania i kolacji dozwolony jest jeden owoc – najlepiej pomarańcza lub grejpfrut. Natomiast do obiadu najlepszym dodatkiem będą warzywa o niskiej zawartości skrobi.

Najważniejsze rodzaje diety jajecznej

Dieta jajeczna tak naprawdę dostępna jest w kilku różnych wersjach, które różnią się od siebie choćby efektami, jakie ma przynieść (oraz okresem czasu, jaki trzeba będzie na nie oczekiwać). Wymienimy teraz trzy najważniejsze z nich.

Dieta jajeczna tradycyjna

Podstawowa wersja diety jajecznej, której zasady zasadniczo opisaliśmy powyżej. Zgodnie z nimi codziennie spożywać możesz maksymalnie sześć jajek. Dozwolone są także warzywa niskoskrobiowe oraz niektóre owoce.

Dieta jajeczna ekstremalna

Jest to dieta o zdecydowanie bardziej zaostrzonym rygorze. Nie dopuszcza ona bowiem spożywania niczego poza jajkami. Co więcej, w tym wariancie diety jedynym dozwolonym napojem jest woda.

Dieta jajeczno grejpfrutowa

Ten wariant diety łączy ze sobą korzyści ze stosowania diety jajecznej oraz spożywania grejpfruta. Owoc ten towarzyszy każdemu posiłkowi –  podczas zarówno śniadania, obiadu, jak i kolacji spożywa się bowiem po połówce grejpfruta. Dieta ta jest dość zbliżona choćby do diety kopenhaskiej.

Czy dieta jajeczna jest korzystna dla zdrowia?

Pojawia się jednak najważniejsze pytanie – czy stosowanie diety jajecznej rzeczywiście wiążę się z wymiernymi korzyściami? Mamy dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Zacznijmy więc od tej pierwszej.

Regularne spożywanie jaj rzeczywiście wiąże się z korzyściami dla zdrowia. Żółtko zawiera spore ilości fosfolipidów, które wspierają pracę mózgu, a ponadto jajka oferują duże ilości luteiny, która wspomaga narząd wzroku. Są również bogatym źródłem różnego rodzaju witamin, między innymi A, D, E, czy też witamin z grupy B – przede wszystkim B6 i B12. Czy powinny jednak stanowić podstawę diety?

Teraz przejdźmy do tej mniej pozytywnej wiadomości. Niestety, podkreślić należy mocne niezbilansowanie diety jajecznej. Zachwiane jest tutaj spożywanie mikroskładników niezwykle ważnych dla ludzkiego organizmu – między innymi białka, tłuszczów i węglowodanów. Ponadto podkreślić należy, że dieta ta nie jest w stanie zaopatrzyć ludzkiego organizmu w niezbędną mu energię. W skrajnych przypadkach może więc być niebezpieczna dla zdrowia – brak dostarczenia organizmowi odpowiedniego “paliwa” może skutkować nawet utratą przytomności.