Odchudzanie, Dieta

Dieta 1000 kcal – co warto o niej wiedzieć?

Dieta 1000 kcal należy to grupy najpopularniejszych metod pozwalających w stosunkowo krótkim czasie zrzucić nieco zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać o tym, że ze względu na to, że jest to dieta dość restrykcyjna, nie powinna być stosowana zbyt długo.

Zasady diety 1000 kcal

Skąd się bierze tak dużą popularność diety 1000 kcal? Wynika to między innymi z faktu, że w tym przypadku nie są eliminowane żadne produkty z codziennego jadłospisu. Znacznie ważniejsze od tego co się je jest to, ile pożywienia przyjmuje dana osoba każdego dnia. Zasady diety nie są trudne jednak ze względu na reżim kaloryczny niektóre osoby mogą mieć problem z ich utrzymaniem – wbrew pozorom spożycie dzienne tylko 1000 kcal to dość mało.

Na tej diecie można jeść wszystko nawet te produkty uznawane za wysokokaloryczne. Należy jednak pamiętać o tym, że wartość odżywcza spożywanych każdego dnia posiłków nie powinna przekraczać 1000 kcal.

Poza reżimem kalorycznym należy pamiętać również o właściwym nawodnieniu organizmu. Podstawę powinna stanowić woda, można sięgać jednak też po herbatę, herbatki ziołowe i owocowe, kawę, chude mleko czy napoje roślinne – co ważne, to co będzie pite, również musi zostać uwzględnione w dziennym bilansie kalorycznym.

Co można jeść na diecie 1000 kcal?

Teoretycznie na diecie 1000 kcal można jeść wszystko – najważniejsze jest to, by kaloryczność wszystkich posiłków nie była zbyt wysoka.

Choć w teorii na diecie można jeść wszystko, ze względu na to, że jest ona bardzo restrykcyjna pod względem ilości spożywanych kalorii, należy ze szczególną troską zadbać o to, by dostarczyć organizmowi każdego dnia niezbędnych witamin i składników mineralnych. Z tego też względu w codziennej diecie nie powinno zabraknąć:

  • warzyw i owoców,
  • chudych produktów mlecznych (najlepiej bez dodatku skóry),
  • chudego mięsa,
  • chudych ryb,
  • produktów zbożowych z pełnego ziarna,
  • białek jaj. 
W diecie nie powinno zabraknąć też źródeł tłuszczy – w niewielkich ilościach ze względu na ograniczenia kaloryczne warto wykorzystywać olej rzepakowy, oliwę z oliwek, orzechy oraz pestki. Oczywiście dla urozmaicenia posiłków i podniesienia ich walorów smakowych można sięgnąć także po ulubione przyprawy.

Ile posiłków dziennie należy spożywać przy diecie 1000 kcal?

Będąc na diecie 1000 kcal, najlepszym dla organizmu rozwiązaniem będzie przyjmowanie 4-5 posiłków dziennie, najlepiej w regularnych odstępach czasu. Rozkład kaloryczny może być dowolny, jednak należy zadbać o to, by śniadanie i obiad były najbardziej kalorycznymi posiłkami spożywanymi w ciągu dnia.

Jakie efekty można uzyskać na diecie 1000 kcal?

Ze względu na konieczność utrzymania na diecie reżimu kalorycznego, dieta 1000 kcal dość szybko daje widoczne efekty. W niektórych przypadkach już po pierwszym tygodniu masa ciała może spaść nawet o 2 kg.

To jakie efekty będzie niosła ze sobą dieta 1000 kcal, w dużej mierze zależy od wzrostu, wieku, wyjściowej masy ciała, zawartości tkanki mięśniowej, aktywności fizycznej oraz indywidualnego tempa metabolizmu osoby stosującej taką dietę. 

Dieta 1000 kcal – wskazania i przeciwwskazania

Dieta 1000 kcal jest idealna dla osób, które chcą szybko zgubić zbędne kilogramy. Ze względu na niską podaż energii taką dietę dobrze jest stosować pod okiem specjalisty, aby pomimo małej kaloryczności posiłków dostarczać organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Dieta 1000 kcal nie jest dla każdego. Osoby z chorobami tarczycy, zaburzeniami odżywiania, a także kobiety planujące dziecko, lub będące w ciąży czy karmiące piersią nie powinny korzystać z tego sposobu żywienia.