Wakacje z niemowlakiem. Czy to możliwe?

Wakacje z niemowlakiem… Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że TAK! Zanim jednak zdecydowaliśmy się na takowe, wysłuchaliśmy wielu opinii, zarówno tych na TAK, jak i tych na NIE.

Dlaczego NIE? No cóż, najczęściej pojawiającym sie „argumentem” było: „ale jak to, z takim małym dzieckiem??” No i człowieku, weź w takiej sytuacji bądź mądry i odpowiedz coś sensownego…

Inne, równie sensowne wypowiedzi to choćby: „nie wyobrażam sobie co taki maluszek będzie czuł podczas tak długiej podróży”. No cóż, nasz maluszek przez 85% czasu w podróży śpi. Pozostałą część czasu leży stosunkowo grzecznie!

Podoba mi się również argumentacja w stylu: „tylko się zmęczycie, nawet nie poleżycie spokojnie”. Moja odpowiedź jest tylko jedna: SŁUCHAM?

Na koniec jednak zostawiłam hit: „a nie boicie się?” Hmmm, zastanawiam się nad zagrożeniami, które czyhają na nas w Trójmieście czy Zakopanem, a których nie ma w Lublinie. Może malaria?

Wobec tak dobrych „argumentów” na NIE, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko skupić się na tym, dlaczego WARTO wybrać się z niemowlakiem na wakacje.
Po pierwsze, małe dzieci zazwyczaj bardzo dobrze znoszą podróż. Mamy nawet znajomych, którzy celowo zabierają swoje brzdące na wieczorne wycieczki po mieście, żeby szybciej usnęły.

Po drugie, dla małego dziecka bardzo ważne są spacery i pobyt na świeżym powietrzu.

Po trzecie, skoro dziecku wakacje nie sprawiają większego problemu, dlaczego my mielibyśmy rezygnować z czegoś, co bardzo lubimy?

Oczywiście można powiedzieć, że nasze dziecko nie jest zbyt wymagające i dlatego łatwo nam się wypowiadać w tonie ZA WAKACJAMI. Fakt, Zuzia dobrze śpi w nocy, lubi podróżować samochodem, jest bardzo pogodnym dzieckiem i generalnie nie sprawia problemów. Ale…

…jest kilka zasad, których przestrzeganie pozwala na to, żeby wakacje z niemowlakiem były udane. Z kolei złamanie ich skutkuje płaczem i zmęczeniem wszystkich!

  1. Dziecko ma swoje wypracowane rytuały, których należy przestrzegać! Jeśli między 19 a 20 ma czas, kiedy je, a następnie zasypia w łóżeczku, to zadbaj o to, żeby mu to zapewnić. Wyrusz w podróż później lub tak ją zaplanuj, aby w tych godzinach być już na miejscu. Jeśli nie ma takiej możliwości, wyjmij gondolę i zrób dłuższy postój. Podczas postoju postaraj się zapewnić dziecku warunki jak najbardziej zbliżone do domowych.
  2. Słuchaj potrzeb swojego dziecka. Jeśli w podróży zaczyna marudzić to może nie dlatego, żeby zrobić Ci na złość i zepsuć wakacje, ale może jest po prostu głodne? A może potrzebna jest wymiana pieluszki na świeżą? Albo odpoczynek od fotelika?
  3. Postoje podczas podróży. To bardzo ważny punkt. Musisz koniecznie pamiętać, że dziecko nie powinno przebywać w foteliku zbyt długo. Dlatego zaplanuj co 1,5 – 2h minimum 30 minutowy postój ze zmianą pozycji ciała niemowlęcia. Tak, wiem że dla wielu osób może wydać się to męczące, ale…
  4. …wakacje z niemowlakiem to wyprawa. Nie oszukuj się. Musisz zabrać ze sobą te rzeczy maleństwa, które zapewnią mu lepsze zasypianie czy bardziej radosne spędzanie czasu w ciągu dnia. Jeśli maluch uwielbia leżaczek, zabierz go ze sobą, nawet kosztem miejsca na własne rzeczy. Jeśli uwielbia zasypiać przy karuzeli, znajdź dla niej miejsce w torbie. Tak samo z przytulanką.
  5. Dziecko mocno odczuwa emocje najbliższych. Jeśli pod wpływem płaczu bobasa będziesz się denerwować, maluch to wyczuje… i będzie bardziej marudzić! Tak więc…

CALM DOWN I UDANYCH WAKACJI Z NIEMOWLAKIEM!

Instagram
RSS