SZAFA – zagadnienia techniczne

Projekt szafy

SZAFA – etap drugi projektu. Zagadnienia techniczne.

Dzisiaj skupię się na zagadnieniach technicznych oraz na zagrożeniach i problemach, które na 99% napotkasz podczas trzeciego i ostatniego etapu projektu, czyli budowy Twojej wymarzonej, tej jednej jedynej szafy. Projekt techniczny to drugi etap, zaraz po pracy koncepcyjnej (o której więcej przeczytasz TUTAJ).

Jak przygotować projekt techniczny? Nie jest to trudne, jednak wymaga od Ciebie dokładności i staranności podczas liczenia. W końcu nie chcemy, żeby wnęka Twojej szafy okazała się o np. 7 cm szersza niż front… Z tego powodu poniżej zebrałam kilka złotych zasad, które nam pomogły nie pomylić się w rachunkach. Wierzę, że pomogą i Tobie. 🙂

 1. Zmierz dokładnie przestrzeń, którą chcesz lub możesz przeznaczyć na szafę. Oczywiście zakładam, że będzie to szafa do sufitu (w końcu jednym z głównych celów projektu jest wykorzystanie 100% przestrzeni). Na całej szerokości ściany, czy może krótsza? Jaka głębokość? Projektując głębokość szafy pamiętaj o uwzględnieniu wszystkich wystających elementów (np. zamykanie szuflad jeśli takowe planujesz).
 2. Wybierz system zamykania drzwi. Przeczytaj w instrukcji, jaki jest sposób jego montażu i zaplanuj odpowiednią przestrzeń na system (np. my zdecydowaliśmy się na Sevroll, w którym system potrzebował ok. 7-10 cm przestrzeni na właściwe funkcjonowanie). Do głębokości półek dodaj ten wymiar oraz 2-3 cm zapasu. To będzie głębokość całkowita Twojej szafy.
 3. W oparciu o przygotowany wcześniej projekt koncepcyjny, zaprojektuj wnętrze szafy. Pamiętaj, że płyta, z której wybudujesz ścianki działowe i półki, ma swoją grubość! To bardzo ważne, żeby podczas pomiaru wziąć ją pod uwagę (w przeciwnym razie albo nie zmieścisz półek gdyż wnęki okażą się zbyt wąskie, albo wnętrze szafy będzie szersze niż front. 🙂
 4. Projektując wnętrze szafy zwróć uwagę na to, na jakiej wysokości umieścisz drążki na ubrania wiszące. Ze względu na swoją wygodę nie planuj ich ani za wysoko, ani za nisko.
 5. Na półkach pod sufitem zaplanuj miejsce na rzeczy, których używasz rzadko. Dodatkowo, może warto umieścić je w pudełkach? Przyjrzyj się ofercie IKEI w tym zakresie. Wysokość półek planuj już pod to wyposażenie, jeśli się na nie zdecydujesz (zostawiając kilka cm luzu po bokach i z góry).
 6. Zastanów się, jakie inne dodatkowe wyposażenie będzie Ci potrzebne. Może uchwyt na deskę do prasowania lub rurę od odkurzacza. Może pudełka na buty. Planując szerokość i wysokość półek dbaj o to, żeby przestrzeń w szafie była optymalnie wykorzystana.
 7. Nie zawsze jest konieczność stawiania ścian bocznych szafy, jednak pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na montaż półek bezpośrednio do ściany pokoju, to i tak musisz zaplanować od frontu „ramkę” o odpowiedniej szerokości (patrz punkt 2.) pod system drzwi przesuwnych. W związku z tym, jeśli chcesz umieścić w tym miejscu szuflady, to zwróć uwagę na to, żeby je tak zamontować, aby nie było problemu z ich wysuwaniem. My np. celem uniknięcia dodatkowych problemów zdecydowaliśmy się na postawienie ścianki bocznej, mimo wszystko.
 8. Przyjrzyj się dokładnie, czy zaprojektowałaś / zaprojektowałeś wszystkie elementy swojej szafy. Czy zmieści się w niej wszystko? Jeśli tak, to…

Gratuluję! Właśnie zrobiłaś/ zrobiłeś projekt techniczny swojej szafy! A teraz, zanim zaczniesz skakać ze szczęścia i zanim zamówisz płytę wraz z docięciem i oklejeniem pod wymiar, poproś kogoś, żeby dokładnie sprawdził Twoje wyliczenia i pomiary miejsca przeznaczonego na szafę. Oczywiście, na pewno są poprawne, jednak… na zimne lepiej dmuchać.Projekt szafy

Wszystko gotowe, zgadza się? Świetnie! Przed Tobą ostatni etap projektu, czyli budowa szafy. Właśnie doszłaś / doszedłeś do miejsca, w którym musisz pojechać do sklepu i zamówić materiał na szafę, wraz z docięciem płyt / desek pod przygotowany przez Ciebie wymiar. Zanim to jednak uczynisz, jeszcze raz wróć do projektu i zastanów się, czy wzięłaś / wziąłeś pod uwagę wszystkie zagrożenia:

 1. Czy mierząc szerokość całkowitą szafy, uwzględniłaś / uwzględniłeś nie tylko szerokość półek, ale również grubość ścianek działowych?
 2. Czy wnętrze szafy jest zaplanowane spójnie z drzwiami? Pamiętaj, że jeśli planujesz 3 skrzydła drzwi o długości 85 cm, to w środku również powinnaś / powinieneś planować segmenty o tej szerokości (np. u nas jest to 50 cm + 35 cm). Żeby po założeniu drzwi nie okazało się, że wszystko pięknie wygląda, ale ani nie wysuniesz szuflady, ani nie włożysz do szafy pudełka…
 3. Sprawdziłaś / sprawdziłeś, czy w miejscu przeznaczonym pod szafę masz równą podłogę? Tak? To na wszelki wypadek sprawdź jeszcze raz. My też sprawdzaliśmy, ale podczas budowy szafy okazało się, że zrobiliśmy to niedokładnie. 🙂
 4. Kolejna płaska powierzchnia, która często okazuje się krzywa a nie płaska to sufit. Sprawdź wysokość od podłogi do sufitu nie tylko w kilku miejscach wszerz, ale również wgłąb. U nas np. okazało się, że przy ścianie sufit jest niżej niż kilkadziesiąt cm od niej.
 5. Czy między ścianami przy których ma stanąć szafa jest kąt prosty? Sprawdź to! U nas z pewnością ściany nie były prostopadłe…  Jeśli okaże się, że u Ciebie też nie – zastanów się dokładnie, jak chcesz zniwelować tę różnicę.
 6. No i jeszcze jedno, poważne utrudnienie. Zrób próbę, czy nie będziesz mieć problemu z wwierceniem się w sufit, ściany boczne i podłogę. U nas np. ścianki działowe były z karton-gipsu, a sufit tak twardy, że nawet młotem udarowym ciężko było zrobić kilku centymetrowy otwór. Wyposaż się w odpowiednie wiertła, wiertarkę i dyble.

Jeśli już wiesz na pewno, że wszystko się zgadza, pędź do sklepu! Zamawiaj! Spotykamy się podczas budowy, czyli na trzecim i ostatnim etapie projektu „SZAFA”. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Instagram
RSS