Cebularze lubelskie

Cebularz lubelski

Historia tej typowo regionalnej przekąski sięga średniowiecza. Receptura na cebularze lubelskie przekazywana była z pokolenia na pokolenie, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIX wieku. Ten oryginalny placek cebulowy wywodzi się z kuchni żydowskiej, dlatego też nikogo nie dziwi, że to właśnie Żydzi z lubelskiego Starego Miasta jako pierwsi zajmowali się wypiekiem cebularzy.

W XX wieku receptura na cebularze rozprzestrzeniła się w całym regionie i już od wielu lat są one dostępne praktycznie w każdej, szanującej się piekarni. W kwietniu 2007 roku zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych.

Jeśli chodzi o sam przepis na cebularze lubelskie, najbardziej znany jest zawierający mleko. Jednak, w zeszłym roku byliśmy na warsztatach kuchni regionalnej „Lublin ze smakiem” zorganizowanych z okazji corocznej imprezy Sezon Lublin. Tam poznaliśmy historię cebularzy oraz recepturę na bazie wody i dzisiaj chcemy się podzielić właśnie nią. W ten sposób przygotowane cebularze są chrupiące z zewnątrz i jednocześnie miękkie w środku.

CIASTO:
50 g drożdży
1 łyżka cukru
1 szklanka wody
1 jajko
500 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
2 łyżki oleju

Drożdże rozpuszczamy w 1/2 szklanki ciepłej wody, dodajemy cukier i 2 łyżki mąki. Odstawiamy do wyrośnięcia (można umieścić w większym pojemniczku napełnionym mocno ciepłą wodą, wówczas przyspieszymy proces). Dodajemy rozczyn do przesianej mąki, sól i roztrzepane jajko. Zagniatamy ciasto, w razie potrzeby podsypujemy mąkę. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut. Po tym czasie dodajemy olej i jeszcze raz zagniatamy, do momentu kiedy ciasto będzie gładkie i lśniące. Jeszcze raz odstawiamy do wyrośnięcia.

FARSZ:
500 g cebuli
2 łyżki maku
duża szczypta soli
2 łyżki oleju

Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i podsmażamy do momentu, aż się zeszkli. Pod koniec smażenia doprawiamy solą i mieszamy z makiem.

Z ciasta formujemy owalne, niezbyt grube placki. Układamy je na natłuszczonej blaszce i nakładamy na wierzch wystudzoną cebulę. Pieczemy cebularze w piekarniku nagrzanym do 200-210 stopni przez około 15-20 minut, aż się zarumienią.

Cebularz lubelski

Instagram
RSS